Регистриране Вход Плащане и доставка Контакти БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА ЗА ПОРЪЧКИ НАД 80.00 ЛВ!

С бебе на море: какво съветват съвременните педиатри?

За други майки и татковци обаче морето с бебе звучи като мисия невъзможна или дори като катастрофа, която предпочитат да избягват възможно най-дълго време. Педиатрите обаче са съвсем на друго мнение.

Почти няма лекар, който ще ви забрани да отидете на море с бебе, ако за пътуването няма сериозни медицински противопоказания. Напротив, педиатрите дори често препоръчват на родителите да водят децата си край морския бряг, защото йодните изпарения влияят отлично на дихателната и нервната система и на възрастни, и на най-малките.

Същевременно съвременните експерти имат и конкретни насоки и съвети, които биха искали вие да спазвате, когато водите своето бебе на море. Да ги разгледаме заедно, преди времето да се изниже и да стане пак време за лятна почивка, а вие да се окажете неподготвени.

Кога да бъде заветното първо море на бебето?

Болшинството от съвременните педиатри посочват възраст 6-9 месеца, когато е удачно да организирате първата среща на бебето с морето. Истината обаче е, че ако го направите по-рано, но внимателно, няма да последват кой знае какви катастрофални последствия.

Днешните експерти съветват неопитните родители да избягват водене на бебе на море на възраст от 1 до 4 месеца. Причината е, че аклиматизацията на новороденото с новия климат е сложен процес, който може да изложи на риск не само психичното състояние на детето, но и храносмилането, кожата и други ключови органи.

Къпане на бебето в морето – да или не?

Разбира се, че да! Все пак сте на море. Бебето е с вас, така че няма да го лишите от най-голямото удоволствие на почивката, нали?

Въпреки това, е важно да бъдете внимателни. Бебе на възраст под 3 месеца не бива да се къпе буквално в морето. Намокрянето на ходилата и ръчичките е достатъчно. Изчакайте детето да стане на поне 6 месеца, за да си позволите истинско цопване във водата.

Бебетата на възраст около 1 година е задължително да са неотлъчно до вас. Те са твърде подвижни, палави и изключително любопитни за всички нови неща около себе си. Рискувате да го изгубите или по-лошо…

Последно, но не по важност, избягвайте досега на бебето с мръсна вода. Постарайте се първото му море да е на някой наистина чист курорт. Напоследък това са по-дивите плажове, но за тях трябва да внимавате също, защото често те са неохраняеми и без спасител.

Когато е най-полезно морето за бебето според педиатрите?

Твърде силните жеги през август и студената вода в комбинация със силния бриз през юни и юли не са препоръчителни за най-малките. Педиатрите твърдят, че най-удачно е да заведете бебето през юли или в началото на септември.

Разбира се, прогнозата може да ви накара да смените месеца, но по отношение на часовите интервали за плаж специалистите са категорични. Най-добре е да сте край морския бряг до 11 часа сутринта, а после – минимум след 5 часа на обяд.

Специални насоки на съвременните педиатри за бебето на морето

Завършваме с финален списък със съвети и препоръки, предоставени ни от днешните експерти за срещата на бебето с морето. Постарайте се да ги спазите:

• Веднага след допир с водата, загърнете бебето с попиваща бързо влагата хавлия. Колкото и да е топло, на морето има вятър, който може да простуди все още несвикналното с местния климат дете.

• Не тръгвайте на плаж без пълна с всичко необходимо чанта. В нея трябва да има резервни пелени (по възможност пригодени за плуване), мокри кърпички, храна, ако не кърмите (избягвайте да приготвяте предварително адаптираното мляко, защото ще се развали в жегата), както и нещо за завиване по време на сън, любима играчка за киселото настроение, вода, залъгалки и пояс с плувки след навършване на подходяща възраст.

• Внимание: никое бебе не е умряло от ядене на пясък. Все пак, след като го опита, не е нужно да го оставите да продължава да го слага в устата си и да пропускате обяда.

• Обратно: поглъщането на морска вода не е особено препоръчително. Тя разнася и задържа бактерии и вируси, които могат на мига да разболеят детето.

• Избягвайте настаняване в твърде населени курорти и хотели поради причината по-горе, а и за ваше лично спокойствие.

• Не тръгвайте с болно бебе на море. Там то няма да се оправи. Морската почивка се препоръчва като възстановителна терапия, след като детето напълно е оздравяло. Междувременно, запасете се с пълна аптечка за спешни случаи – температуропонижаващо средство и задължително пробиотик, който започва да се дава минимум 10 дена преди почивката и още толкова след нейния финал.

• Това че сте на почивка, не значи, че трябва да нарушавате режима на детето. Точно обратното – всяка промяна в рутината на бебето ще го направи по-нервно и кисело. Освен това, сънят е почивка и за детето, и за нервната система на родителите.

• Използването на слънцезащитен продукт за детето е задължителна, ако е на минимум 6 месеца. Запасете се със специализирано средство според конкретната възраст и състоянието на кожата на бебето. Също така, като цяло избягвайте то да стои твърде дълго под слънцето. Освен чадър, ще ви е нужна и UV-защитна шапка.

С бебе на море е едновременно забавление и предизвикателство. Ако сте се подготвили подобаващо обаче, това преживяване ще ви остане незабравим и незаменим спомен за цял живот! Пожелаваме ви го!

Онлайн магазин за бебешки обувки, сандали, пантофи, буйки, бебешки обувки за прохождане, детски гумени ботуши, чорапи с гумена подметка и аква обувки info@bebuvki.com https://bebuvki.com/catalog/view/theme/bebuvki/images/logo.png Bebuvki.com https://www.facebook.com/bebuvki +359879133318