Как да помогнем при запек при бебе - Разхлабващи храни
Познат още и като констипация, всички тези твърдения за запека са валидни и за най-малките. Нещо повече – тъй като храносмилателната система на бебетата все още не е напълно развита, стомашните проблеми при тях са още по-често срещани. Това важи и за запека, който може да е особено неприятно преживяване за мъниците. Останете с нас, за да разберете как да го облекчите.
Как да разберем кога бебето има запек?
Родителите са достатъчно стриктни и следят за всяка промяна в настроението и състоянието на новороденото. Ето защо те трудно биха пропуснали запека. Все пак е редно да уточним, че констипацията при бебета невинаги е идентична с тази при възрастните.
Причината е, че новородените се изхождат по няколко пъти дневно за разлика от възрастните. Ето защо ако бебето си е свършило работата само веднъж в рамките на 24 часа, вече има съмнение за запек. То изцяло бива премахнато, ако самите изпражнения са не просто твърди, а във вид на гранули.
Други възможни признаци за наличие на запек при бебе е зачервяване на лицето, а и на други части на тялото, по време на изхождане. Самото действие е изключително неприятно и болезнено за детето. Затова може да наблюдавате силен плач, мръщене и стискане на юмручетата, докато се изхожда.
По-големите бебета проявяват и други признаци. Обикновено те са свързани с необичайни движения. Някои се люлеят напред-назад, докато други се превиват по странен за тях начин.
Какви са възможните причини за газове и запек при бебе?
Освен изцяло физиологичният период на развитие, и други причини могат да предизвикат запек при бебе. Истината е, че множество фактори оказват пряко влияние върху храносмилането при най-малките. Колкото и да ви се струва странно, констипация може да настъпи и в следствие на:
• Наличие на болка по време на изхождане по принцип. Вярвате или не, бебето е достатъчно умно да проследи, че тя идва точно с това действие. Когато установи връзката, е възможно да започне да избягва изхождането, за да избегне и болката. Колкото повече се стиска, толкова по-вероятно е да настъпи и запек.
• Смяна на обстановката. На възрастните това се случва често, та на бебето ли няма? Ако е на чуждо място, режимът му се променя, което може да наруши цялостното усещане за равновесие, а от там и да се стигне до констипация.
• Дехидратирано тяло. Някои бебета имат нужда от вода, а не само от кърма. При тях липсата й може да доведе до запек.
• Свикване на гърне. Ако сте в този период и срещате значителни трудности да накарате детето да си свърши работата на ново място, а не в памперса, то може да не е особено въодушевено и да започне да се стиска. Както вече споменахме, при подобни случаи също се стига до запек.
• Конкретен медицински проблем. Той съвсем не е задължително да бъде пряко обвързан със стомашно-чревния тракт. И при възрастните често се появяват симптоми като запек при заболявания на други органи и системи от такива.
• Генетична аномалия или хронично състояние. Честа причина за постоянен запек при бебета е болестта на Хиршпрунг. Други възможни причини са заболявания на стомашно-чревния тракт или ануса.
Какво трябва да знаем за евентуалния запек при захранване на бебе?
Запекът, включително и при бебетата, обаче традиционно е свързан с неправилния начин на хранене. Понякога обаче новороденото може да страда от констипация и ако диетата му е здравословна.
Обикновено подобен проблем настъпва с въвеждането на нова храна. Самото захранване на новороденото е тежък за храносмилателната му система процес. Докато преминава през него, е напълно възможно бебето да получи и констипация. Обикновено, тя се свързва със запичащи продукти – например, морковът, който е сред първите препоръчителни за въвеждане зеленчуци.
Често обаче и самата промяна и опитване на нови вкусове може да доведе до запек, та макар и те да не са свързани с такъв тип храни. Педиатрите препоръчват да следите за всеки неприятен симптом, докато въвеждате нов продукт. Освен алергична реакция, при бебето може да настъпи и храносмилателен проблем, какъвто е запекът.
Ако установите такъв, прекратете захранването с причинилия запек и с какъвто и да е друг нов продукт. Вместо това, оставете детето на кърма или адаптирано мляко за минимум три дена, докато процесите в стомашно-чревния тракт се успокоят и нормализират.
Как да помогнем на бебето при запек?
Разяснихме какво да правим в случай на запек по време на захранване. Как обаче да постъпим, ако констипацията е в следствие на друга причина?
Има начини да се справите с всеки тип запек при бебе. Можете да опитате изпитаните методи и съвети на педиатрите, но е важно да знаете, че за малките не са позволени класическите за възрастните (а и за по-големите деца) разхлабващи медикаменти. Те може да се опасни за бебето. Единствено и само педиатър е способен да предпише такива. У дома можете да пробвате следните алтернативи за овладяване на запека при бебета:
• Сок от пресни плодове. Разбира се, такъв не може да се предложи, ако конкретният продукт не е въведен. Избягвайте метода и детето е твърде малко за сок. В останалите случаи заложете на следните плодове: круша, синя слива, ябълка и други.
• Диета, богата на фибри. Тук важи същото предупреждение, като в редовете по-горе. А препоръките за конкретни храни са освен посочените плодове, и броколи, спанак, пащърнак и други.
• Специализирано адаптирано мляко. Ако детето още не е захранено, а и по принцип можете да потърсите алтернатива на кърма, създадена специално за нуждите на терапията на запек при бебета.
• Повишена консумация на вода, включително ако бебето не приема все още такава. Сега е идеалният момент да я „въведете“ в рутината.
• Топла вана. Тя ще подобри храносмилателните процеси.
• Масаж. Той се смята за идеален начин не само да намалите запека, но и да облекчите неприятните усещания за детето.
• Пробиотик и други хомеопатични средства. Ако ще се възползвате от тази опция, консултирайте се с педиатъра си предварително.
Кои храни действат разхлабващо при бебета?
Вече споменахме част от разхлабващите продукти, които могат да помогнат на новороденото със запек. Все пак трябва да отбележим, че има и други, но в повечето случаи те са подходящи за вече захранени деца.
Обикновено специалистите препоръчват към диетата да се добавят високи количества и на пълнозърнести храни. Друга отлична опция е кайсия или праскова, череши или диня в суров вид, както и тиква, цвекло, всякакъв тип зеле, бобовите – леща и боб – маслини (задължително обезсолени), ряпа и репички. Ако бебето ги харесва, заложете на вкусните фурми срещу запек. Подобно действие може да има и медът, а от млечните – сметана и масло.
Кои храни действат запичащо при бебета?
Следващият списък с храни трябва да се избягва при бебета с констипация. Те само ще влошат състоянието, защото се водят запичащи:
• Зеленчуци: освен споменатия вече морков, картофите запичат.
• Плодове: банани и повечето дребни плодове като боровинки.
• Други:тестени изделия с бяло брашно, повечето видове каши за бебета, твърдите сирена и варените яйца, както и ориз, дренките и чай от шипка.
По какво се различава запека при бебе по месеци - може и да е нещо различно, но да описва нещо със запека по месеци?
Невинаги липсата на изхождане или придружаващия го рев е признак за запек. Бебетата имат слаба храносмилателна система, а червата все още не са регулирани. Ето защо при тях този процес е далеч по-различен от този при възрастните. Освен това, той се променя с всеки следващ месец. Важно е да знаете кога наистина има запек при бебе според неговата възраст.
• 1-ви месец – дори два пъти пропуск на изхождане през деня може да означава запек.
• 2-ри месец – тук е същото като през първия месец, а ако бебето не се изходи два пълни дни, задължително посетете медицинско лице.
• 3-ти месец – освен липсата на изпражнения по пелената, на тази възраст има ясно изразена промяна в настроенията.
• 4-ти месец – от тази възраст насетне при запек бебетата започват силно да ритат с крачета и да стискат юмручета.
• 5-ти месец – обикновено след тази възраст бебето със запек може видимо да започне да променя и седящата си поза.
• 6-ти месец – най-често запек на тази възраст се дължи на захранване, така че основното е внимателно да следите как реагира на всяка нова храна.
• 7-ми месец – бебето вероятно вече се учи на гърне, така че не е изключено запекът да се появява заради него, тоест моментът да не е подходящ.
• 8-ми месец – бебето вече видимо показва, че го боли коремчето.
• 9-ти месец – макар да не може да говори, бебето ще ви покаже, че има проблем.
• 10-ти месец – изхождането вече не е толкова на често, така че ако бебето пропусне цял ден, със сигурност говорим за сериозен запек.
• 11-ти месец – тук децата стават доста подвижни и е възможно запекът да се дължи на това, защото червата усещат притискане.
• 1 година – по всяка вероятност бебето ще може някак да ви обясни, че нещо го боли, но по-важното е, че ако има запек, вече ще успеете да намерите подходящ медикамент за справяне с него.
• 2 години – запек има, когато няма изхождане поне 2, а за някои деца – 3 дена.
Какво да правим при хроничен запек при дете?
Според статистиката над 5% от децата днес страдат от постоянна констипация. Тя се поставя като диагноза от педиатър, който вероятно ще ви прати на консултация и при гастроентеролог. Освен неговите съвети, можете да заложите и на следните тествани във времето практики срещу хроничен запек при деца:
• Следете дали детето приема достатъчно количество вода.
• Не оставяйте детето да се заседява, защото движението ще подобри метаболизма и храносмилателните процеси.
• Избягвайте мазните, тежките за смилане (например, зелени салати и гъби), пържени и пакетирани храни. Имайте в предвид, че бялата захар също запича.
• Наблегнете на плодовете и зеленчуците като основни хранителни продукти в ежедневната диета.
• Сменете бялото с пълнозърнесто брашно в кухнята.
• Попитайте педиатъра си дали е уместно детето да приема редовно пробиотик и фибри.
• Когато детето е под стрес, помогнете му да се справи с него, защото психичното напрежение допълнително води до запичане, включително и при деца.
Запекът при бебета може да е изключително неприятен момент и за вас, и за тях самите. С правилните подходи и хранителен режим обаче бързо ще се справите с този проблем. Разбира се, педиатърът трябва да е ваш основен съветник за надеждна терапия.